Přilby
 

Proč používat přilbu ?
Připomínat, že ochrana cyklistovy hlavy kvalitní přilbou je nezbytností, je zbytečné. O této důležité prevenci již bylo napsáno mnoho a každý by se měl ke svému zdraví postavit uváženě. Kvalitní přilba Vám ochrání nejen zdraví, ale často zachrání i život !

Samozřejmě, že výjimky potvrzují pravidlo a najdou se i takoví, kteří si neuvědomují, že hlavu mají jen jednu, a že mít či nemít na ni přilbu při pádu, který lze jen těžko předvídat, může znamenat  žít či nežít.

Konstrukce přilby
Každá přilba se skládá z vnější skořepiny a z jádra přilby. Vnější skořepina  je tvořena z termo nebo duroplastových umělých hmot s hladkým povrchem, který by měl při kontaktu se zemí zabránit tření, které by jinak bylo přeneseno na krční obratle.

Jádro přilby se vyrábí z tvrzeného polystyrénu a tvoří bezpečnostní zónu přilby, absorbuje energii ještě než se dostane k hlavě.

Ke spojení skořepiny a jádra se používají dvě odlišné technologie. Jednodušší, kterou lze využít maximálně pro turistické vyjížďky, je spojení vnější skořepiny a jádra přilepením k sobě. Tato technologie má hlavní nevýhodu v tom, že se může vnější skořepina od jádra při těžších pádech  utrhnout a následně dojde k zadrhnutí polystyrénového jádra o asfalt nebo kámen a pokud vyvázneme s nezlomenou páteří, můžeme mluvit o štěstí.

Pokročilejší technologií je technologie IN-MOLD, která je založena na vstřikování polystyrénu do formy obsahující skořepinu. Následně pod tlakem a teplotou dojde ke spojení obou částí a vzniká nerozlučný sandwich.  Díky této technologii nemůže dojít k oddělení vnější skořepiny a navíc je přilba pevnější a je schopna Vás ochránit i při daleko tvrdších pádech.

Některé firmy jdou ještě dále ve vývoji pevnosti přileb. Například firma GIRO u svých nejvyšších modelů zalévá do polystyrénového jádra plastovou kostru. Revoluční řešení pevnosti však přináší firma CASCO, která vkládá do polystyrénového jádra hliníkový  trubkový profil. Tato inovace přináší v současnosti nejvyšší možnou pevnost přilby a navíc umožňuje maximální přívod vzduchu a tím dokonalé odvětrání.

Aby přilba držela – upínací systémy
Když už máme pevnou přilbu, potřebujeme ještě dobrý upínací systém, aby se přilba při pádu neposunula.

Základem jsou řemínky, které jsou uchyceny tříbodovým nebo dvoubodovým uchycením. Dvoubodové uchycení je zcela nevyhovující z důvodu snadného posuvu přilby na hlavě směrem dopředu a dozadu. Tento problém nelze eliminovat ani sebelepším upínacím systémem. Tříbodové upínací řemínky jsou nutným standardem a v lepším provedení mají rozdělovač řemínku s pojistkou proti neumyslnému posunutí.

Žádná lidská hlava se nepodobá druhé a přesto by se měla přilba  co možná nejoptimálněji přizpůsobit, proto se používají upínací systémy. Ty lze rozdělit do tří kategorií. Nejjednodušší přilby nemají upínací systém v pravém slova smyslu, protože se přilba vystřeďuje pomocí vycpávek různé síly. Druhou kategorií je Zip-Systém, kde pomocí kolejničky nastavujete přilbu tak, aby dobře seděla. Nejvyšší třídou je Disk-Fit Systém, kde pomocí otočného mechanismu nastavíte přilbu přímo na hlavě.

Provzdušnění a větrání
Provzdušnění podstatně ovlivňuje komfort nošení. Počet větracích otvorů v přilbě při tom nehraje tu nejvýznamnější roli. Nejdůležitější je způsob přívodu větrací vzduchu a vypracování ventilačního systému. Snaha o maximální odvětrání ústí v různé prolisy vnitřku přilby. Prolisy  umožňují maximální průchodnost v podélném směru tím, že tvoří jakési tunely a ty zabezpečí to nejoptimálnější odvětrání.