Představce
 

Na první pohled banální věc, ale při bližším zkoumání součástka značně nedoceněná. Základní členění je na představce pro závitová hlavová složení a na představce typu a-head. Se závitovými představci se dnes můžeme setkat především u levných kol pro děti a dospělé, jako i u většiny kol všech kategorií z let minulých. A-headové představce se převážně vyskytují na horských a silničních kolech střední a vyšší kategorie.

Představce se vyrábějí v různých délkách a sklonech, od nulové délky a 90° sklonu s centrem v ose hlavového složení používaných ve sjezdu a BMX, až po 150 mm a 0° používaných v závodním Cross-Country. Silniční představce mívají i negativní sklon.

Parametry představce významně ovlivňují nejen náš celkový posed, ale i chování našeho kola. Všeobecně, krátký představec zvětšuje točivost, dlouhý napomáhá stabilitě, čím menší sklon, tím jde těžiště víc dopředu a naopak.


Zjednodušeně lze říci, že levné představce jsou vyrobeny z oceli, dražší z hliníku a nejdražší z titanu (někdy také z ušlechtilé oceli). Karbon se téměř nepoužívá.

Většina představců je svařovaná nebo kovaná, u představců používaných v extrémních sportech (sjezd, freeride apod.), sahají výrobci k CNC obrábění.