Třítýdenní kurz italštiny
Milan Kadlec bude zřejmě jediným českým cyklistou na Giro d'Italia
24.4.
Od přestupu z druhodivizní italské stáje Mobilvetta do elitní formace Lampre si MILAN KADLEC kromě jiného sliboval změnu také v tom, že nepojede pro něj již "okoukaný" závod Giro d'Italia, ale zkusí si Tour de France. "O Tour se mluvilo jen ze začátku, pak jsem do programu dostal Itálii," tvrdí Kadlec, který tak zřejmě bude jediným českým zástupcem na letošním Giru.

Kvůli přemrštěné ceně za televizní přenosy nebudou španělské stanice Giro vysílat. Na to reagovaly týmy ONCE-Eroski a iBanesto.com odhlášením ze závodu. V žlutočerném dresu ONCE se tento krok týká Jana Hrušky i René Andrleho. Devátý z posledního světového šampionátu Tomáš Konečný (Domo-Farm Frites) by měl letos premiérově zažít atmosféru Tour de France, Ján Svorada bude v červenci na francouzských silnicích působit již jako veterán.

Podle posledních zpráv by do dění na Giru neměl zasáhnout ani tým US Postal s Pavlem Padrnosem a šance na to, že polský celek CCC-Polsat nahradí někoho z odhlášených a Ondřej Sosenka se vydá místo na Závod míru na Apeninský poloostrov, jsou spíše hypotetické.

"Stejně to bude Giro jako vždycky. Akorát že nebudu mít s kým pokecat," směje se Kadlec. V posledních dvou letech o sobě dávali čeští jezdci především díky Hruškovi pořádně vědět, tentokrát si Kadlec nedělá iluze. "V první části sezony mám dost volnou ruku, nikdo po mně zatím nic nechce. To by mělo přijít až v druhé části, takže na Giru budu hlavně pomáhat. Lídrem bude Tonkov, který má velkou chuť do závodění. Zkusím se ukázat aspoň v nějakém úniku a třeba vyjde i etapa..."

Jedinou změnou ale nebude pouze ta skutečnost, že si Kadlec bude muset tři týdny vystačit pouze s italštinou. Start v Nizozemsku, trasa vedoucí přes Německo, Belgii, Lucembursko a Francii... Prostě EuroGiro. "Jsem na to hodně zvědavý. Bude to znamenat spoustu přesunů a něco podobného jsem nikdy nezažil. Navíc v Itálii se pojede zhruba jen polovina toho, co se tam jelo dřív."

Zklamání ze vzdalující se Staré dámy přebolelo, navíc i účast na Giru má něco do sebe. "Mně je to celkem jedno," začne Kadlec flegmaticky, ale pak pokračuje: "Z hlediska týmu je Giro důležitější než Tour. Jsme italská stáj a to je hlavní. Proto pojede silný tým, který bude chtít uspět."