Bettiniho bitva v Ardenách
Italský cyklista podruhé v kariéře zvítězil v závodě Světového poháru Lutych-Bastogne-Lutych
24.4.
"Od vedení týmu cítím důvěru a rád bych to všem vrátil alespoň jedním vítězstvím ve Světovém poháru," prohlásil PAOLO BETTINI na slavnostní prezentaci Mapei-Quick Step, na které byl oficiálně pasován na jednoho z lídrů prestižního seriálu. Po závodu Lutych-Bastogne-Lutych si "Grillo" může oddechnout a v klidu poznamenat: "Splněno!"

Paolo Bettini společně s týmovým kolegou a vítězem Gira z roku 2000 Stefanem Garzellim nastoupili pronásledovatelům pět kilometrů před cílem v prudkém stoupání na Cote de la Vecquée a odjeli. V poslední zatáčce si demonstrativně stiskli ruce a pak si to rozdali "na férovku" ve spurtu.

"Letošní rok je a bude rokem italské cyklistiky," neubránil se Bettini dojetí, a protože jako třetí dojel krajan Ivan Basso, dále vyprávěl: "V téhle klasice jsme jasně dokázali, že Italové jsou nejlepší z celého pelotonu. Jsem pyšný na to, že poprvé v historii patří pódium v Lutychu výhradně nám."

Zatímco jednorázový závod SP Paříž-Roubaix oslavil stý ročník, Lutych-Bastogne-Lutych se jel teprve po osmdesáté osmé. Přesto je nejstarším klasickým závodem. Poprvé se totiž jel již v roce 1892 a mezi cyklisty se mu přezdívá "Doyen". Těžká a kopcovitá trasa v Ardenách pamatuje mimojiné sněhovou bouři v roce 1980, kdy ze 174 startujících dokončilo pouhých 21 jezdců.

Stupně vítězů na Lutych-Bastogne-Lutych jsou historicky vyhrazeny Belgičanům, takže měl Bettini hodně důvodů k radosti. Navíc zopakoval vítězství z roku 2000 a ještě může myslet na srovnání s legendárním Eddiem Merckxem. Ten však v letech 1971-1973 zkompletoval čistý hattrick, který v prvních dvou případech vylepšil prvenstvím v závodu Valonský šíp a vysloužil si čestný titul "Pán Arden".

"Sice jsem v závěru Stefana porazil, ale musím mu poděkovat, protože bez jeho pomoci bych to nikdy nedokázal," téměř se Bettini na dálku omlouval Garzellimu. "Zaútočil přesně, jak jsme si to domluvili. Byla to perfektní práce. Stejně to ale byl od nás trochu risk."