Žoldáci mají smůlu
Platné předpisy Českého svazu cyklistiky ochuzují fanoušky
17.4.
V cyklistice, stejně jako v jakémkoli jiném sportovním odvětví, platí, že negativní reklama je také reklama. O druhém závodu Českého poháru, který se v neděli konal v Pičíně u Příbrami, se možná napsalo více, než si skutečně zasloužil. Důvod? Snaha, aby se o něm napsalo co možná nejvíce...

Je to sice paradoxní, ale je to tak.
Ředitel závodu Jiří Wimmer zajistil kromě tradičního složení pelotonu v domácím poháru účast Ondřeje Sosenky a Milana Kadlece. Oponent Českého svazu cyklistiky a čekatel na polské občanství Sosenka (CCC-Polsat) je loňským vítězem závodů Olympijské solidarity a Kolem Polska. S dvanácti vítěznými závody zaznamenanými v mezinárodním kalendáři UCI skončil třetí za Němcem Erikem Zabelem a Estoncem Jaanem Kirsipuuem. Teď myslí na celkové prvenství v Závodu míru. Kadlecovi zase vycházely italské jednorázovky a letos závodí za elitní formaci Lampre.
Wimmer chtěl aktivně bojovat proti steskům, že se již při domácích závodech neobjevují u silnic takové špalíry diváků jako kdysi. Stejně tak proti mediálnímu nezájmu. Oba profesionálové proto obdrželi startovní čísla, ale na trať se již nevydali.
Podle regulí UCI totiž nemohou jezdci stájí první a druhé divize, které nejsou registrovány Českým svazem cyklistiky, v národních závodech startovat.
Podle platných předpisů je všechno v pořádku. Předpisy, které ale ochuzují fanoušky o atraktivnější podívanou jsou evidentně špatné. Proč by se čeští profesionálové v čele se spurterem Jánem Svoradou nebo Janem Hruškou, pravidelně se účastnící takových závodů jako Giro d'Italia, Tour de France nebo španělské Vuelty, nemohli, byť jen třeba v rámci tréninku, představit také doma?