Důležitý muž čeká na druhou šanci
Moc mě to mrzí, protože jsem si při super formě mohl vybudovat dobré postavení, lituje onemocnění Lubor Tesař
17.4.
"Ve Wüstenrotu by jeden pro druhýho zdechnul. Ať chci nebo nechci, tak teď jsem prostě cizinec a všechno je trochu jiný. A Němec v německým týmu, ten na Čecha nepojede," vypráví o prvních měsících strávených v trikotu Teamu Norimberk LUBOR TESAŘ. Nová druhodivizní zkušenost má do ideálu daleko, ale bronzový medailista z MS 1993 v Oslu dodává: "Dobře jsem věděl, do čeho jdu."

Tým sportovního ředitele Uwe Raaba patří mezi německou špičku a Lubor Tesař v něm našel novou motivaci. "Absolutně na vrcholu je Deutsche Telekom. Potom dlouho nic. Za tou mezerou je prvodivizní Coast a Gerolsteiner a pak dvojky. A z těch jsme asi nejlepší, i když letos to tak zatím výsledkově nevypadá."
Nejspíš proto, že Norimberk připomíná v úvodu sezony spíš lazaret než fungující cyklistický tým. Skoro polovina z devatenácti jezdců měla nějaké potíže a neušel jim ani jediný český krajánek. "Na závodech v Malajsii bylo z mé strany všechno stoprocentní. Dařilo se mi v závodech, cítil jsem se dobře. Potom ale přišla angína a já ji nedoléčil...," podtrhává Tesař zbytečnou chybu, která ho stála celý měsíc a nejspíš i lepší pozici ve stáji. "Odletěli jsme do Afriky a najednou to nebylo ono. Přechody počasí mi moc nedodaly." Po Jihoafrické republice přišla chladná Normandie a Nizozemsko. Závody se tak trochu proměnily v kilometry trápení.
Uwe Raab si vybral zkušeného reprezentanta jako bodyguarda svým dvěma mladým spurterům. "Měl bych jim to rozjet a ve sprintu co nejvíc pomáhat. Svoji šanci prý ale dostanu. Některé dojezdy se pojedou na mě a možná si i zkusím nějaký etapák na celkové umístění," vysvětluje.
Při zoufalé formě lídrů v Malajsii už jednou šanci chytal za pačesy. Kvůli onemocnění mu ale proklouzla mezi prsty. "Strašně moc mě to mrzí, protože jsem si při super formě a zdravotních potížích ostatních mohl vybudovat dobré postavení. Na druhou stranu jsem rád, že budu mít trochu opožděný vrchol. Dařilo se mi na jaře, ale při Závodu míru už přišla krize. Snad se to změní," přeje si a vzápětí pyšně prohodí: "Vedení týmu mi řeklo, že chtějí, abych se dal co nejrychleji do kupy. Prý jsem pro ně důležitý muž. A to potěší, ne?"
Závod míru (10.-18. května) sice Lubor Tesař ve svém programu nemá, ale doufá, že se na etapy mezi Českými Budějovicemi a Varšavou vydá. "Pro mě osobně to byl vždycky vrchol, chtěl jsem tam zajet co nejlíp. Loni jsem měl zelený dres, ale dvakrát jsem lehnul... Taktika se u nás mění doslova den ze dne, tak uvidím, jak to nakonec dopadne."