Lev z Flander projel peklem
Kromě Johana Museeuwa dokončilo Paříž-Roubaix v časovém limitu pouze 40 cyklistů
16.4.
Belgičan Johan Museeuw (Domo-Farm Frites) vyhrál jubilejní 100. ročník závodu Paříž-Roubaix, který se jel jako třetí podnik Světového poháru. Narušil tak dosavadní italskou hegemonii a dostal se do čela celkového hodnocení prestižního seriálu. Z českého tria Jan Hruška, René Andrle (oba ONCE-Eroski) a Pavel Padrnos (US Postal) nikdo Paříž-Roubaix nedokončil.

"Peklo severu", jak se také tomuto francouzskému závodu výstižně přezdívá, opět přesvědčilo, proč patří mezi nejobtížnější trasy cyklistického kalendáře. Do cíle, po 261 ujetých kilometrech v zimě, větru, dešti a na zablácených kluzkých kočičích hlavách, dojelo v časovém limitu pouhých 41 jezdců ze 190 startujících!

První protrhl pásku šestatřicetiletý JOHAN MUSEEUW. "Lev z Flander" šel do sólového úniku 40 kilometrů před cílem a popřel jakýkoli taktický manévr. "Nepřemýšlel jsem nad tím. Prostě jsem zrychlil a jel nadoraz následujících deset kilometrů. A když jsem měl náskok okolo sedmdesáti vteřin, říkal jsem si, že už bych mohl vyhrát."

Potvrdil tak roli mírného favorita i to, že mu tato výjimečná trať sedí. Podniku Paříž-Roubaix se zúčastnil pojedenácté a nejhůře se umístil v roce 1991 na šestnáctém místě. Na nejvyšší stupínek se postavil již potřetí (čtyřikrát triumfoval pouze jeho krajan Roger De Vlaeminck), ve Světovém poháru celkem podesáté. "Nezajímají mě čísla a statistiky. Až změním názor, přestanu závodit," řekl Belgičan.

V průběžném hodnocení SP se dostal Museeuw na první místo, na kterém vystřídal Itala Maria Cipolliniho. "Hlavním cílem pro mě zůstává mistrovství světa doma v Zolderu. Uvidíme, co se stane mezitím," nedělal si hlavu z vedení belgický patriot, pro něhož bylo velkým zklamáním druhé místo v "jeho" závodě Kolem Flander, druhém dílu SP. "Chtěl jsem nějakou odplatu, vyhrát potřetí Paříž-Roubaix. Ale bylo to velmi těžké," prozradil zvýšenou motivaci Museeuw. Jeho slova potvrzovala bolestivá grimasa ve tváři a zablácený trikot. Trikot, na jehož rukávu zářil duhový lem připomínající titul mistra světa z roku 1996...

Johan Museeuw se do cyklistické historie zapsal již dříve, svým vítězstvím v jubilejním 100. ročníku Paříž-Roubaix vstoupil mezi nesmrtelné. "Na takovém terénu byl Museeuw logicky favoritem a stoprocentně to potvrdil," posteskl si ANDREA TAFI (Mapei) a CHRISTOPHE MENGIN (Francaise Des Jeux) dodal: "Tohle bylo jedno z nejhorších Paříž-Roubaix, co pamatuji. Je to bláznivý závod."

Průběžné pořadí SP

1. Johan Museeuw (Belg.) 170 bodů
2. Mario Cipollini (It.) 120
3. Andrea Tafi (It.) 109
17. TOMÁŠ KONEČNÝ (Domo) 32
23. JÁN SVORADA (Lampre) 24