Vrcholem Závod míru nebo Giro
"Doufám, že tým mezi prvodivizní elitu směřuje. A pokud ne tým, tak já určitě," tvrdí cyklista Ondřej Sosenka
10.4.
Po loňském vítězství v etapovém závodu kolem Polska oznámil cyklista ONDŘEJ SOSENKA, že požádá o polský pas a následně se vzdal reprezentace na mistrovství světa v Lisabonu. Kontroverzní jezdec přes nabídky prvodivizních týmů zůstal ve druhodivizní stáji CCC-Polsat, stále je Čechem a připravuje se na Závod míru, který chce podle svých slov vyhrát.

"Momentálně se ve změně občanství nijak neangažuji, ale vše nechávám otevřené. Soustředím se na závody a čekám na odpověď Polského olympijského výboru, jestli bych mohl podle regulí startovat za Polsko na olympijských hrách v Aténách," vysvětluje Sosenka dlouhé období klidu.

V minulé sezoně mistr republiky v časovce vyprávěl o zájmu francouzské Festiny a italského týmu Lampre. Přesto však zůstal v Polsku. Také z toho důvodu, že jeho zaměstnavatel měl naději dostat se do první divize a zúčastnit se například Tour de France. A s Ondřejem Sosenkou v pozici lídra.

U polských "Oranjes" však nakonec došlo k jediné změně.

Celek se z původního CCC-Mat přejmenoval podle nového sponzora, který do celku vstoupil, na CCC-Polsat. Z první divize sešlo a Tour de France je vzdálená jako vrcholky jejích vrchařských prémií. "Jestli jsem zklamán, že jsem podepsal novou smlouvu v Polsku a raději neodešel? Určitě ne," tvrdí Ondřej Sosenka a vypočítává: "Jako lídr mám volnost v přípravě, určuji si program. Na jedničku navíc zatím reálně stejně nemáme, takže mi to vyhovuje. Doufám ale, že tým mezi absolutní elitu směřuje. A pokud ne tým, tak já určitě!"

Po dvouměsíčním soustředění ve Španělsku zahájil novou sezonu 20. března v Portugalsku na GP Mosqueteiros. Pak následoval etapový závod v Itálii, který měl stejně jako ostatní podniky v tomto období především zajistit kvalitní trénink. "O nic jsem neusiloval. Klukům jsem při závodech normálně vozil bidony s vodou. Šlo mi především o rychlé kilometry a to se povedlo. V Portugalsku jsem chtěl zkusit zajet na výsledek jen časovku, ale do kopce jsem ještě po zimě nesl nějaká kila navíc. V rovinaté části jsem byl nejrychlejší, pak jsem nezvládal."

Jarní vrchol pro Sosenku představuje Závod míru (10.-18. 5.), který se poprvé v historii jede jako závod druhé kategorie. "Nejdelší část vede po Čechách a to je velká motivace. Cíl je ve Varšavě a poslední etapou je dlouhá časovka jako dělaná pro mě. Rád bych aspoň jednou v kariéře Závod míru vyhrál."

Kvůli problémům s televizními přenosy však již tradičně hrozí, že na Giro d´Italia (11. 5.-2. 6.) nenastoupí řada prvodivizních týmů. V tom případě by se na scénu mohly dostat některé druhodivizní stáje. "Tahle možnost tady skutečně existuje. Mohli bychom to být i my, ale to by se odvíjelo podle výsledků na Settimana Ciclistica Lombarda," zmiňuje Ondřej Sosenka silně obsazený etapový závod, který začíná 17. dubna.