Favority zaskočil ve spurtu Mlynář
Cyklisté Wüstenrotu nezúročili v brněnské premiéře plně jezdeckou kvalitu
2.4.
Sobotní Velkou cenu hotelu Voroněž silničních cyklistů, která byla na tradiční trati z Brna do Velké Bíteše a zpět zahajovacím závodem sezony a také úvodem Českého poháru, vyhrál Zdeněk Mlynář z týmu Superior Brno. Ve spurtu početné hlavní skupiny obsadili další místa Michal Přecechtěl z Wüstenrotu ZVVZ a Petr Lazar z Dukly Brno.

Za ideálního počasí se na 136kilometrovou trať závodu pořádaného Favoritem Brno vydalo 62 jezdců elitní kategorie a profesionálů s odstupem 4:30 min. za zbývajícími účastníky. Celkem startovalo 170 cyklistů z pěti zemí. Snahou elity zlikvidovat ztrátu byl poznamenán téměř celý průběh. Čelo tvořené z větší části jezdci do 23 let odolávalo až do 80. kilometru. Teprve v této fázi se na okruzích kolem Velké Bíteše obě skupiny sjely, hlavní zásluhu na tom měl tým Wüstenrotu ZVVZ, modré dresy jedenácti členů nejsilnější české stáje bylo vidět neustále vpředu. Avšak ještě než se peloton vydal zpět k Brnu, ujeli rakouští mladíci Jauk a Kohl, kteří během svého padesátikilometrového sóla měli k dobru až dvě minuty. Hlavní pole však reagovalo včas, a tak Brnem už se do závěru před hotelem Voroněž řítil peloton pohromadě a bylo zřejmé, že stupně vítězů obsadí borci, jimž se podaří nejlépe zorientovat ve dvou pravoúhlých zatáčkách asi tři sta metrů před cílem. K velkému překvapení se na nejvýhodnější pozici objevil 26letý Zdeněk Mlynář, jehož doménou jsou cyklokros a kritéria. Loňský vítěz Petr Herman se tentokrát musel spokojit se čtvrtým místem.
"Nejtěžší byly okruhy u Bíteše, po dojetí jsem však stihl být stále v první skupině, ideálně schovaný jsem najížděl i do cílové rovinky, takže pro spurt bylo dost místa a závěr už byl bez problémů," svěřil se v cíli ZDENĚK MLYNÁŘ, jenž sice reprezentuje nový brněnský miniklub, ale bydlí ve Valticích. Trenérsky mu pomáhá Jiří Mikšík, který však českou premiéru neabsolvoval. Čest Wüstenrotu zachraňoval ve spurtu Přecechtěl, cíle ale měl tým určitě vyšší. "Chtěli jsme vyhrát a také jsme pro to na trati odvedli nemalý kus práce, závěr se však nepodařilo zvládnout takticky natolik dobře, abychom měli v cílové zatáčce výhodnější pozice," mínil šéf Wüstenrotu JIŘÍ ŽENÍŠEK. "Zatím nám chybí potřebná kompaktnost, ve spolupráci při hromadných dojezdech máme ještě rezervy, ale sezona teprve začíná a jsem přesvědčen, že do našeho prvního vrcholu, jímž bude Závod míru, dokážeme vše podstatné vylepšit," dodal Ženíšek.
Spokojeností po závodě zářil trenér Dukly Brno MIROSLAV SÝKORA. Jak by ne, když se dres kdysi slavného klubu zásluhou Petra Lazara objevil na stupních vítězů. "Petr k nám letos přišel z Favoritu, může nyní věnovat více času tréninku než dosud, dnes potvrdil, že mu to jde k duhu, kéž by se v podobném duchu odvíjela celá sezona," liboval si Sýkora. Spokojenost netajil ani samotný PETR LAZAR, jenž se jako jeden z těch, co vyjeli na trať dřív, nakonec zařadil mezi elitu. "V takové koncovce je potřeba i kus štěstí a já jsem mohl těžit i z toho, že místa, kde se spurtovalo, dobře znám, neboť tudy denně jezdím," poznamenal jezdec, s nímž se počítá hlavně v reprezentaci dráhařů. Kromě něho zakotvili z jezdců startujících s náskokem v první desítce ještě Kupka a Martínek. V hendikepu elity Petr Lazar vidí podstatné zvýšení náročnosti. "Dojet čelo vzalo jistě dost sil a myslím, že na únavě to také každý pocítil."
Pořadí (136 km, 170 jezdců):
1. Mlynář (Superior Brno) 3:35:04 hod. - průměr 37,83 km/hod.
2. Přecechtěl (Wüstenrot ZVVZ)
3. Lazar (Dukla Brno)
4. Herman (Gericom Bikedrive)
5. Garber (Union Schrems - Rak.)
6. Trkal (Wüstenrot ZVVZ)
7. Stejskal (Dc Nardi)
8. Kupka (Obroaud RC)
9. Krejčí (PSK Remerx GS)
10. Martínek (CK Brno)
11. Kružic (Monte Grappa)
12. Mareš (Remerx)
13. Liška (Dukla Trenčín)
14. Ždímal (Remerx)
15. Kováč (Monte Grappa) - vš. stejný čas